W Muzeum Helu - oddziale Helskiego Kompleksu Muzealnego wre praca. Brygada górali-cieśli przybyłych do nas z okolic Rabki buduje model w skali 1:1 pierwszej helskiej latarni morskiej - drewnianej blizy z ramieniem na którym podnoszono kosz z płonącym węglem. (obecnie będzie to oczywiście światło elektryczne).

Drugim dziełem górali będzie domek rybacki, który z czasem będzie stanowił część obejścia rybaka kaszubskiego.

Góralscy cieśle pracują z niesamowitą prędkością i precyzją. Opierając się na swoim doświadczeniu wyobraźni przestrzennej i niezwykle dokładnym  prowadzeniu pił spalinowych sprawili, że ze sterty drewnianych kłód powstała w ciągu trzech dni przemyślana i świetnie spasowana konstrukcja blizy - nowej dominanty Muzeum Helu - jest już widoczna z okolicy Muzeum. Niedługo zaświeci na niej lampa - przypominająca pierwsze próby nawigacyjne w odległych wiekach.

Domek kaszubski jest już niemal gotowy, a do pokrycia jego dachu wykorzystano pieczołowicie zachowane stare dachówki z remontowanego kiedyś dachu Muzeum Rybołówstwa w Helu - czyli starego kościoła ewangelickiego.