Już w tę sobotę, 20 maja o godz 17. serdecznie zapraszamy na coroczną NOC MUZEÓW.

Atrakcji będzie wiele - poczynając od bezpłatnego zwiedzania Muzeum Obrony Wybrzeża i Muzeum Helu. Na scenie plenerowej w MOW będą trwały występy artystyczne, konkursy dla widzów dorosłych i dla dzieci. Prócz tego - pokaz filmów wojennych, ognisko z kiełbaskami, darmowe przejazdy kolejką - no i główna atrakcja coroczna - interaktywny pokaz.

Inscenizacja niecodzienna bo każdy z zwiedzających będzie w niej uczestniczył, przemierzając zaadaptowany na potrzeby pokazu jeden z obiektów baterii „Schleswig-Holstein”. Turyści w 25 osobowych grupach pod opieką przewodników/rekonstruktorów wchodzą w interakcje z walczącymi stronami konfliktów. Rekonstruktorzy postarają przekazać zwiedzającym dużą dawkę emocji, jest mroczno, ponuro z dużym naciskiem na realizm, któremu towarzyszyć będą sceny walk , efekty dźwiękowe i użycie bezpiecznej pirotechniki.

Z roku na rok organizatorzy starają się zmieniać scenariusz i zaskakiwać zwiedzających.
W tym roku stanowisko ogniowe B3 "Caesar" baterii „Schleswig-Holstein” zamieni się z w jeden z schronów bojowych Linii Zygfryda na pograniczu niemiecko-belgijskim w listopadzie 1944 roku .

Po udanym lądowaniu w Normandii Amerykanie planowali przełamać obronę niemiecką w szybkim ataku na silnie umocnioną Linię Zygfryda i wedrzeć się na terytorium Niemiec.
Przewaga ilościowa dwunastu dywizji amerykańskich nie wystarczyła. Niemcy mimo znacznie słabszych sił zdołali powstrzymywać ataki Aliantów przez 6 miesięcy, dzięki świetnie ulokowanym w gęstym i górzystym lesie umocnieniom.
Walki były niezwykle krwawe i straty kolosalne - między 6 października a 13 listopada 1944 amerykańska 9 Dywizja Piechoty w ciągu 10 dni straciła 4500 żołnierzy, posuwając się zaledwie o 3 kilometry, a 28 Dywizja Piechoty utraciła 6184 żołnierzy.
Alianci nazwali Las Hürtgen "fabryką śmierci" bądź "krwawym lasem", zaś Niemcy nazwali tą batalię "Allerseelenschlacht" przez nawiązanie do Święta Zmarłych.

Inscenizacja będzie dotyczyć momentu oskrzydlenia oraz przełamania umocnień w końcowej fazie walk o Linię Zygfryda

Organizatorzy zapraszają.

Poniżej godziny poszczególnych bloków inscenizacyjnych.
I -17.00
II-17.30
III- 18.00
IV-18.30
V-19.00
19.30-20.00 - przerwa techniczna
VI-20.00
VII-20.30
VIII-21.00
IX-21.30
X-22.00

1. Osoby chcące wziąć udział w inscenizacji jako widzowie proszone są o pobranie przepustek w kasie muzeum. Będą one kolportowane na bieżąco tuż przed pokazem przez pracowników muzeum. Przepustka uprawnia do wejścia na teren inscenizacji przy stanowisku B3 w określonych godzinach.
Na teren inscenizacji najszybciej i najłatwiej będzie można dotrzeć kolejką wąskotorową ruszającą ze stacji 5 min przed inscenizacją . Przy stanowisku B3 pod opieka przewodnika zostaniecie Państwo wprowadzani w 25 osobowej zorganizowanej grupie na teren inscenizacji. Czas trwania inscenizacji to koło 30 min .

2. Uczestników chcących wziąć udział prosimy o ubranie się „na sportowo”, obiekt nie jest na co dzień za adaptowany do zwiedzania wiec nie trudno zmoczyć buty czy ubrudzić ubranie. Latarki nie są wymagane, istnieje możliwość fotografowania oraz filmowania podczas poruszania się wyznaczonymi ciągami komunikacyjnymi.

3. Ze względu na specyfikę obiektu i inscenizacji osoby cierpiące na klaustrofobię, epilepsję , astmę , Panie w ciąży , oraz rodzice z małymi pociechami biorą udział w inscenizacji na własna odpowiedzialność. Podczas inscenizacji pojawić się mogą brutalne sceny oraz natężenie hałasu może przekroczyć dopuszczalne normy.

4. Osoby pod wpływem alkoholu po zauważeniu tego faktu przez organizatorów nie będą wpuszczani na teren inscenizacji. Prosimy tez o niezabieranie szklanych opakowań na czas inscenizacji.

5. Prosimy o przestrzeganie poleceń organizatorów inscenizacji którzy będą czuwać na Państwa bezpieczeństwem. Będziemy poruszali się w półmroku wąskimi korytarzami .
W inscenizacji będzie też zastosowana pirotechnika, więc miejsce i sposób przemieszczania będzie miał duże znaczenie dla Państwa bezpieczeństwa.