W końcu czerwca 2017 w Muzeum Obrony Wybrzeża, dzięki życzliwości kierownictwa Muzeum Stutthof, pojawiła się wystawa "Stutthof 1939-1945 Historia i jej świadkowie" autorstwa Marcina Owsińskiego z opracowaniem graficznym Katarzyny Pawlaczyk.

Składająca się z kilkudziesięciu plansz wystawa przypomina jedno z najtragiczniejszych miejsc w całej okupowanej Europie - niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof utworzony już 2 września 1939 r. na Mierzei Wiślanej  należącej do Wolnego Miasta Gdańska. Rolą początkowo "cywilnego" Zivilgefangenenlager  Stutthof (choć jego komendantem był od początku SS-Obersturmbannführer Max Pauly) była likwidacja osób wrogich nazizmowi z terenu zarówno Wolnego Miasta Gdańska - jak i z całego Pomorza.

Przez cztery miesiące, do końca 1939 roku,  KL Stutthof zarejestrował już 8,5 tys. więźniów. Od 1942 obóz podporządkowano formalnie SS - jako kolejny z dziesiątków koncentracyjnych obozów zagłady.

Od tego momentu do Stutthofu zaczęły napływać transporty już nie tylko Polaków i Żydów - ale więźniów różnych narodowości, z całej praktycznie Europy. Przez okres okupacji niemieckiej więźniami rozrastającego się kombinatu zagłady prowadzonego przez Stutthof, któremu podlegało kilkadziesiąt podobozów,  było ponad 110 tys. ludzi, z których ok. połowa była narodowości żydowskiej. Z powodu pracy ponad siły, głodu, z  powszechnych morderstw popełnianych bezkarnie przez obsługę obozu,  zarządzanych nieustannie egzekucji i włączenia w 1944 r. komór gazowych do planowego mordowania więźniów  - w Stutthofie straciło życie ponad  64 tys. ludzi.

Muzeum Stutthof utworzone dzięki staraniom byłych więźniów obozu w 1962 r. zajmuje teren ok. 6 razy mniejszy niż zajmował sam główny obóz za czasów niemieckich.