W końcu czerwca 2017 przedstawiciele naszego Muzeum Obrony Wybrzeża Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" zostali, już po raz drugi, zaproszeni do Siemirowic na święto Morskiej  Jednostki Rakietowej.

Stacjonująca tam, najnowocześniejsza w Polsce, Morska Jednostka Rakietowa nosi od maja 2016 r  imię komandora Zbigniewa Przybyszewskiego. Jej wyposażenie to norweskie rakiety manewrujące NSM służące do niszczenia wrogich okrętów na dystansie do 200 km. To najgroźniejsza broń na polskim wybrzeżu, to jedna z najnowocześniejszych broni w arsenale Polski.

Licznie zgromadzonych na uroczystości gości powitali dowódca 3 Flotylli Okrętów i dowódca MJR w Siemirowicach. Najzaszczytniejszym gościem honorowym była wnuczka komandora Przybyszewskiego pani Janina Bogusławska-Narloch zaproszona wraz ze swoją rodziną.

Służącym w MJR wyróżniającym się oficerom i marynarzom wręczono różnorakie wyróżnienia. Po czym przy akompaniamencie wojskowej orkiestry ruszyła defilada jednostki. Mimo niezbyt ciekawej pogody - mżawki i pokrywy chmur pokazowa defilada jednostki odbyła się bez zakłóceń - w chwilowej przerwie w opadach.

Po defiladzie też nie zabrakło licznych atrakcji. Oprócz tradycyjnej grochówki i bigosu z wojskowego kotła, można było posłuchać występów scenicznych kilku dziecięcych i młodzieżowych zespołów, obejrzeć pokaz musztry paradnej w wykonaniu orkiestry Marynarki Wojennej, zapoznać się z nowoczesną bronią strzelecką i obejrzeć pokaz strzelania z działek przeciwlotniczych. Święto zakończyły ożywione rozmowy gości z gospodarzami i wspólny poczęstunek.

Morskiej Jednostce Rakietowej która odziedziczyła szczytne tradycje Dywizjonu Artylerii Nadbrzeżnej w Helu życzymy utrzymywania wysokiego poziomu wyszkolenia i kultywowania przymiotów naszego wspólnego patrona - wojskowej fachowości, honoru żołnierskiego i patriotyzmu.