14 sierpnia 2017 r, w przeddzień Święta Wojska Polskiego, przy pomniku Bitwy Warszawskiej 1920 roku, syn komandora Stanisława Mieszkowskiego – dr Witold Mieszkowski w obecności swojego syna, otrzymał z rąk Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP prezydenta Andrzeja Dudy patent oficerski mianowania Stanisława Mieszkowskiego na stopień kontradmirała – nadany 22 stycznia 2016 r.

Stanisław Mieszkowski, w stopniu kapitana marynarki, był w 1939 r. jednym z Obrońców Helu. Po zakończeniu wojny był w latach 1949-1950 w stopniu komandora Dowódcą Floty. Aresztowany pod sfingowanymi zarzutami w 1950 r. został skazany przez sąd wojskowy i w roku 1952 zamordowany strzałem w tył głowy.

Mimo formalnej rehabilitacji, władze przez całe lata ukrywały prawdę o tym mordzie sądowym popełnionym na trzech Obrońcach Helu – komandorach Stanisławie Mieszkowskim, Zbigniewie Przybyszewskim i Jerzym Staniewiczu.

Rodzinom odmawiano wskazania miejsca pochówku zamordowanych, odmawiano wszczęcia poszukiwań.

Wieloletnie uparte starania Witolda Mieszkowskiego, który czynnie walczył o rozpoczęcie ekshumacji, dały w końcu efekty – prace ekshumacyjne prowadzone m.in. na tzw. Łączce na Powązkach pozwoliły na odnalezienie szczątków wielu osób zamordowanych przez bezpiekę, a potem na udaną identyfikację, dzięki badaniom DNA, szczątków wszystkich trzech zamordowanych komandorów.