16 grudnia 2017 roku nadszedł w końcu dzień na który czekaliśmy od lat - WIELKI  DZIEŃ CHWAŁY HELSKICH KOMANDORÓW, niewinnie straconych w 1952 roku.

Dwudniowe uroczystości państwowe z pełnym ceremoniałem wojskowym zakończyły się pogrzebem Ich doczesnych szczątków w kwaterze Bohaterów Marynarki Wojennej na oksywskim cmentarzu.

15 grudnia komandorzy po raz ostatni odwiedzili Hel, którego z takim oddaniem bronili w 1939 roku.
Ich trumny wystawiono z asystą wojskowa w kościele helskim, a po mszy żałobnej przewieziono w kondukcie, na lawetach armatnich pod pomnik Obrońców Helu.
Tam nad trumnami wygłoszono przemówienia pożegnalne przypominające ich bohaterską choć tragicznie zakończona historię. Ci znakomici oficerowie zostali w stalinowskim procesie skazani za niepopełnioną zbrodnie - za rzekomą zdradę Ojczyzny, której oddali wszystkie lata swego życia.

Przemówienia wygłosili minister Macierewicz, Witold Mieszkowski - syn komandora Stanisława Mieszkowskiego i Władysław Szarski dyrektor MOW.
Dwaj komandorzy - Stanisław Mieszowski i Jerzy Staniewicz otrzymali nadane przez Radę Miasta Hel tytuły Honorowych Obywateli miasta Hel. Trzeci z nich, bohater obrony Helu Zbigniew Przybyszewski, kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari nosił ten tytuł od 26 lutego 2003 r.
Po egzekwiach nad trumnami odjechały one w towarzystwie konduktu Helan i licznie przybyłych gości do portu wojennego, skąd okręty przewiozły członków rodzin komandorów i ich trumny na lawetach do portu wojennego w Gdyni.
Tam trumny wystawiono w Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej.

16 grudnia 2017 r. był dniem 65 rocznicy zamordowania komandorów Mieszkowskiego i Przybyszewskiego w piwnicy mokotowskiego więzienia. Komandora Staniewicza kat bezpieki zastrzelił cztery dni wcześniej.

W Gdyni, tego właśnie dnia rozpoczęła się rankiem uroczysta msza żałobna, w której wzięły niezwykle liczny udział: rodziny zamordowanych komandorów, oficerowie Marynarki Wojennej, oficjalne delegacje ze sztandarami i niezliczeni goście przybyli z całego kraju.
Po mszy,  kondukt poprzedzany lawetami wiozącymi trumny przemaszerował ulicami Gdyni na teren cmentarza Marynarki Wojennej na Oksywiu.
Tam w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy, prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, dr Krzysztofa Szwagrzyka (osoby najbardziej zasłużonej dla podjęcia i kontynuacji prac ekshumacyjnych) oraz licznych dostojników państwowych, wojskowych i kościelnych odbył się w asyście Kompanii Honorowej Marynarki Wojennej uroczysty pogrzeb helskich bohaterów.

W jego trakcie została wręczona rodzinie pośmiertna nominacja Jerzego Staniewicza do stopnia kontradmirała. Nominacja Stanisława Mieszkowskiego do stopnia kontradmirała została już wcześniej wręczona jego synowi, Witoldowi.
Zbigniew Przybyszewski został  awansowany  pośmiertnie do stopnia komandora na wniosek naszego Muzeum Obrony Wybrzeża, decyzją Ministra Obrony Narodowej  Tomasza Siemoniaka nr 249/KADR z dnia 18 lutego 2015 roku.

Po przemówieniu prezydenta RP i zaproszonych dostojników,  trumny trzech oficerów zostały po  egzekwiach złożone w przygotowanych kryptach. Kompania Honorowa oddała salwy, a trębacze Marynarki Wojennej zagrali zmarłym po raz ostatni wzruszający sygnał "Śpij kolego".
Uroczystość zakończyło złożenie wieńców i kwiatów przez liczne delegacje i indywidualnie przybyłych gości.