Oryginalny sposób spędzenia Sylwestra wybrała grupa z koła nr 1 PTTK przy Politechnice Warszawskiej. Członkowie grupy odwiedzili nasze Muzeum, po czym 30 grudnia przeprowadzili na helskim Cyplu wielką, bardzo potrzebną, akcję sprzątania śmieci.
Dziekujemy serdecznie za tę wspaniałą inicjatywę!

26 pażdziernika 2009 r. do MOW przyjechał nowy eksponat - armata dywizyjna 76,2 mm z 1945 roku - depozyt użyczony przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

24 pażdziernika 2009 r. w helskim porcie wojennym potężny dźwig podniósł stojący tam od sierpnia 1975 roku kuter dozorowy ORP BATORY, który po zakończeniu obrony Helu, w nocy z 1 na 2 października 1939r., wraz z 16-osobową załogą przełamał niemiecką blokadę Helu i szczęśliwie dotarł do neutralnej, szwedzkiej Gotlandii.
Po wojnie pływał jako ORP "Hel", potem ORP "7 Listopada", "Dzierżyński" i "KP 1". Następnie pływał jako jednostka szkolno-ratownicza Ligi Przyjaciół Żołnierza na Zalewie Zegrzyńskim. Przeznaczony do kasacji został uratowany, dzięki gwałtownej akcji podjętej przez prasę i trafł do Helu, jako okręt-pomnik.
Jest to ostatni z okrętów poskich, które w 1939 roku brały udział w obronie polskiego wybrzeża,
(Przypominamy, że stojąca w Gdyni ORP Błyskawica została tuż przed wybuchem wojny odesłana do Wlk.Brytanii.)
BATORY po wyremontowaniu stanie w gdyńskim Muzeum Marynarki Wojennej.

22 pażdziernika 2009 r. do MOW przyjechał transport z baterii Trondenes w północnej Norwegii. Dzieki panu Martinowi Vahl (fot z lewej) z Adolf Kanonens Venner - muzeum gigantycznego działa 406 mm, otrzymaliśmy w darze oryginalny pocisk 406 mm, łuskę, kontener do ładunków i kilka ciekawych elementów wyposażenia baterii, z działami identycznemi, jak kiedyś były w Helu.
Przy pocisku od lewej Władysław Szarski i Zbigniew Wiekiera, dzieki którym darowizna i transport doszły do skutku.

We połowie pażdziernika 2009 r. gościli w naszym muzeum muzealnicy ze Skandynawii - współpracujący z nami od lat pan Johann Andree, dyrektor muzeum militarnego Beredskapsmuseet w Szwecji, oraz pan Johannes Bach Rasmussen z Danii - sekretarz grupy inicjatywnej pierścienia muzeów "zimnej wojny"
Na zdjęciu pierwszy od lewej Johann Andree, trzeci od lewej Johannes Bach Rasmussen.

We wrześniu 2009 r. przesłano dla naszego Muzeum kolejny wspaniały dar - przedwojenną instrukcję "Dowódca drużyny strzeleckiej w polu" oraz numer "Morza" wydany z okazji śmiercia marszałka Piłsudskiego.
Serdecznie dziekujemy! - szkoda tylko, że dołączony bez danych adresowych list uniemożliwia identyfikację darczyńcy i przesłanie mu podziękowania.
Otrzymujemy nieustannie wiele ciekawych eksponatów, choć ofiarodawcom wydaje się czasem, że to czym rozporządzają jest niegodne wysłania do muzeum. Nieprawda! - cieszymy się z każdego powiększenia naszych zbiorów.
Szczerze namawiamy do przekazywania nam zdjęć archiwalnych - także POWOJENNYCH!! - z Marynarki Wojennej, ze służby na wybrzeżu, do nadsyłania wspomnień i innych pamiątek życia codziennego.
POSZUKUJEMY TAKŻE REPRODUKCJI GAZET Z WRZEśNIA 1939 ROKU.

Informujemy, że ciesząca się ogromnym powodzeniem kolejka amunicyjna wożąca turystów na terenie naszego Muzeum, będzie we wrześniu kursowała tylko w weekendy.

8 września 2009 r. MOW otrzymało od Urzędu Miejskiego w Helu dwa miotacze bomb głębinowych firmy Thornycroft, stojące dotychczas przed helskim cmentarzem. Są to egzemplarze miotaczy trzonowych, w których do bomby przymocowywano trzon, wkładany do lufy miotacza. Opracowany przez brytyjskiego producenta okrętów "John I. Thornycroft & Company Limited" miotacz bomb Thornycroft DCT wprowadzony od połowy 1917, o zasięgu miotania 27 m. był pierwszym udanym miotaczem tego typu, powszechnie stosowanym na wielu okrętach.

Z okazji 70 rocznicy wybuchu II Wojny światowej, na terenie Muzeum Obrony Wybrzeża, ogniem w domku przy wieży kierowania rozlokuje się radiostacja klubu krótkofalarskiego "GALEON" - SN2K (tel. 619 910 985), która od 1 września 2009 r. od godziny 04.15 będzie nadawać w eter komunikaty wojenne przypominające fakty z obrony Helu i Wybrzeża.
Po zakończeniu całego seansu radiowego, radiostacja będzie rozsyłać QSL, (oficjalne karty, mające charakter dokumentu - potwierdzenie przeprowadzonej łączności) do radioamatorów z którymi współpracowała.

22 lipca 2009 roku, w 70 rocznicę desantu aliantów w Normandii, na terenie Muzeum Obrony Wybrzeża, w ramach pokazów D-Day odbyło się widowisko plenerowe - walka oddziałów amerykańskich z niemieckimi.
Widzami widowiska było ok. 1000 turystów, zgromadzonych w wydzielonych miejscach Muzeum.