21 czerwca 2018 r. to wspaniały dzień dla naszego Muzeum! - Dziś przypłynął do nas ORP WICHER - wspaniały model równie wspaniałego okrętu, dowodzonego w 1939 r. przez kmdr. Stefana de Waldena. Na skutek nieporozumienia i braku łączności na najwyższych szczeblach polskiego dowództwa WICHER zrezygnował z niemal pewnego zatopienia niemieckiego krążownika - ale de Walden musiał wykonać rozkaz, którego nikt nie odwołał - i nie dał komendy wystrzelenia torped.
Następnego dnia, WICHER postawiony rozkazem dowództwa w helskim porcie przy nabrzeżu stoczył pojedynek artyleryjski z dwoma niemieckimi niszczycielami. Tego samego dnia po południu bomby niemieckich Ju-87 zatopiły nasz bojowy okręt, mimo zażartej obrony przeciwlotniczej….
Ten wspaniały model wykonany precyzyjnie i pieczołowicie przez koszalińskiego modelarza Marcina Wawrzynkowskiego będzie ozdobą powstającej w naszym Muzeum wystawy 100 lat Polskiej Marynarki Wojennej.
Wielka tylko szkoda, że sam Autor tego, i wielu innych modeli nie mógł ze względów osobistych być obecny przy uroczystym wprowadzeniu WICHRA do sal MOW. Dziękujemy za wspaniałą pracę, za włożone w nią serce, dokładność historyczną i fachowość.