D-Day Hel 2023

W dniu 25 VIII na terenie stanowiska B-3 Caesar odbyła się inscenizacja „Przełamanie D-Day +1” w ramach corocznego, helskiego D-Day - niezwykłego widowiska historycznego, nawiązującego do największej operacji desantowej aliantów w Normandii w czerwcu 1944 roku.

Ten desant pod kryptonimem "Operacja Overlord" –   rozpoczął  udaną inwazją na okupowaną przez Niemców Francję 6 czerwca 1944 roku a trwające do końca sierpnia lądowanie aliantów w Normandii stanowiło początkową fazę działań wojennych na froncie zachodnim II wojny światowej.

W inscenizacji - oprócz wielu wspaniałych rekonstruktorów brały udział historyczne armaty, samochody pancerne, czołg i liczne, historyczne auta wojskowe.

  


Pokazy wirtualnej rzeczywistości

Centrum Wirtualnych Rekonstrukcji zaprasza na spotkanie w Helu!

Zapraszamy na spotkanie z  historią i najnowszą technologią  VR w sobotę i niedzielę  26-27.08 .2023 w:

– sali kinowej Muzeum Obrony Wybrzeża

– schronie nr.4  Baterii Cyplowej (przy głównej drodze na plażę ) na  wydarzenie pt. „ Obrona Wybrzeża – Śladami Bohaterów 1939″

Oprowadzają i opowiadają pasjonaci i opiekunowie zabytków helskich z Terra Helensis, Muzeum Obrony Wybrzeża oraz
sami członkowie rodzin obrońców w oprawie mundurowej.


Testament RYSZARDA KRETKIEWICZA

Zdecydowałem, że należy zamieścić na stronach Helskiego Kompleksu Muzealnego Testament naszego Ojca Dyrektora i mojego najlepszego Przyjaciela - odnaleziony przez Syna w Jego telefonie.
Ten testament to nie tylko przesłanie dla następców Ryszarda Kretkiewicza, ale dla wszystkich, którzy chcą po sobie zostawić jakiś ślad na Ziemi...
       Wojtek Waśkowski
PS. Puście to w świat, bo to rady z których każdy może i powinien skorzystać!


Pożegnanie dyr. Ryszarda Kretkiewicza

Ze smutkiem i ogromnym żalem informujemy, że 28 czerwca 2023 roku zmarł nasz  wspaniały Przyjaciel

Ryszard Kretkiewicz (ur. 31 V 1950 r.)

twórca i główny organizator Muzeum Obrony Wybrzeża, a potem twórca Muzeum Helu i całego Helskiego Kompleksu Muzealnego. Wizjoner, nasz ukochany „ojciec dyrektor”, nasz guru – człowiek niezwykły. Wszechstronnie uzdolniony, erudyta, niezwykle ciepły i sympatyczny, a przy tym skromny i zawsze usuwający się w cień.

Niestrudzony innowator, poświęcający cały swój czas i energię do rozwijania Muzeum - a przy nim ptaszarni i ogródka botanicznego.

Twórca wielu wspaniałych, ciekawych wystaw muzealnych - zarówno historycznych jak i etnograficznych.

Wspaniały i niestrudzony grafik komputerowy, któremu wszystkie wydawnictwa naszego Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" zawdzięczają niezwykła jakość ilustracji.

Prawdziwy człowiek renesansu - o niezliczonych kierunkach zainteresowań, a przy tym niezwykle pracowity, niestrudzony - i skromny.

Jego zasługi dla naszego muzeum są nie do opisania. Nikt nie będzie w stanie Go zastąpić. Pamięć o Nim zawsze będzie żywa. Pozostanie na zawsze w naszych sercach.

Człowiek dla nas niezastąpiony..............


Nowy, profesjonalnie wykonany film historyczny o Rejonie Umocnionym Hel

Film REJON UMOCNIONY HEL - LUDZIE I DZIEŁO zostanie wyemitowany w TVP historia 19.06 o godzinie 19.00
 
Ten film został wykonany w ścisłej współpracy z Muzeum Obrony Wybrzeża oraz z Centrum Wirtualnych Rekonstrukcji - które odtworzyło nie tylko na ekranie, ale także w trójwymiarze okres obrony Półwyspu Helskiego.

Jeśli komuś nie uda się obejrzeć na bieżąco - poniżej  link do VOD z tym filmem:

https://vod.tvp.pl/programy,88/rejon-umocniony-hel-ludzie-i-dzielo-odcinki,530299