69 lat temu, z wyroku stalinowskiego sądu wojskowego, zostało w majestacie ówczesnego prawa, zamordowanych na podstawie sfabrykowanych przez bezpiekę dowodów - trzech zasłużonych oficerów Marynarki Wojennej.

12 grudnia kat w piwnicy więzienia strzelił w tył głowy kmdr. Jerzemu Staniewiczowi.

16 grudnia ten sam okrutny los spotkał komandorów Stanisława Mieszkowskiego i Zbigniewa Przybyszewskiego - obecnie patrona naszego Muzeum.

Ich ciała zostały pogrzebane w tajemnicy, w nieznanym miejscu, rodziny pozbawione majątku i wysiedlone, ich pamięć celowo przez wiele lat był przemilczana.

Nie zmieniła tego nawet formalna rehabilitacja straconych - po śmierci krwawego dyktatora - Stalina.

Pamięć o nich i należny im honor przywraca się dopiero w ostatnich latach - miedzy innymi dzięki działalności naszego Muzeum.

Ich szczątki odnalezione dzięki uporowi i staraniom Witolda Mieszkowskiego i pracy grupy ekshumacyjnej kierowanej przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka zostały w końcu uroczyście pochowane na Cmentarzu Marynarskim na Oksywiu  z asystą wojskową w 2017 r.

Cześć ich pamięci...

Starajmy się wszyscy, by nigdy bezprawie i dyktatura nie mogły zapanować nad naszym życiem.

Wysłuchajmy tutaj audycji nagranej dla Polskiego Radia.