Dnia 27 lutego 2022 roku, w przeddzień 49 rocznicy śmierci adm. Józefa Unruga, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk  w obecności najwyższego dowództwa Marynarki Wojennej wziął udział w odsłonięciu umieszczonej na frontonie helskiego kościoła, ufundowanej przez Urząd tablicy, poświęconej adm. Józefowi Unrugowi.

Uroczystości z udziałem kompanii reprezentacyjnej Marynarki Wojennej i orkiestry rozpoczęły się złożeniem kwiatów na grobie poległych obrońców Helu. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem Obrońców Helu i po przemarszu pod kościół i po mszy świętej odbyła się niezwykle uroczyście celebrowana właściwa uroczystość.

Tablicę odsłoniła Barbara Unrug – wnuczka admirała w towarzystwie kierownika UDSKiOR Jana Kasprzyka oraz proboszcza parafii helskiej o. Ireneusza Główczewskiego. Zabrzmiała salwa honorowa i odczytano apel poległych.

Po złożeniu kwiatów przez liczne delegacje, przedstawiciele USDKiOR złożyli wieniec pod istniejącą na kościele tablicą poświęconą zamordowanym z wyroku stalinowskiego sądu helskim komandorom: Zbigniewowi Przybyszewskiemu, Stanisławowi Mieszkowskiemu i Jerzemu Staniewiczowi.

Przebieg uroczystości można obejrzeć na: https://www.facebook.com/Urzad.Miasta.Helu/videos/975704733047507/