Gdy POLSKA powiedziała "NIE!"

W dniu 22 lipca w Wieży Kierowania Ogniem udostępniliśmy wystawę planszową „Gdy Polska powiedziała: Nie!”.

Ekspozycja pokazuje kształtowanie się polsko-niemieckich stosunków politycznych w latach 1918–1939, oraz wyjaśnia, jak doszło do sytuacji, w której zarówno Polska, jak i cała Europa stanęły na krawędzi wojny.


Polacy w Portugalii 1940-45

13 czerwca 2022 r. w kręgu działobitni na B2 otwarto wystawę Polacy w Portugalii 1940-45.
Wystawa autorstwa UDSKiOR poświęcona jest polskim uchodźcom, którzy w czasie II Wojny Światowej znaleźli schronienie w Portugalii. Jest również formą podziękowania dla narodu portugalskiego za pomoc, jakiej udzielili naszym rodakom.

Portugalia przyjęła przeszło 6 tys. obywateli polskich, których różne aspekty życia codziennego obrazują archiwalne fotografie.


Wizyta weteranów wojskowych

W dniu 07.06.2022 r. uczestnicy Warsztatów dla weteranów poszkodowanych w misjach poza granicami państwa z 16 Dywizji Zmechanizowanej, z zastępcą D-cy Dywizji - gen. bryg. Wojciechem Ziółkowskim na czele, oraz weterani z 3 Flotylli Okrętów z Zastępcą Dowódcy – kmdr. Wojciechem Sową na czele oraz Komendantem Portu Wojennego Gdynia -  kmdr. Przemysławem Czernuszycem, złożyli wizytę w  Muzeum Obrony Wybrzeża.

Wizytę rozpoczęła ceremonia złożenia kwiatów i zapalenia znicza pod tablicą pamiątkową poświęconą bohaterskiemu obrońcy Helu z 1939 r. - kmdr por. Zbigniewowi Przybyszewskiemu.

Następnie uczestnicy warsztatów zapoznali się z historią i wystawami MOW. Po zwiedzaniu, goście zostali poczęstowani posiłkiem z wojskowej kuchni polowej przygotowanym przez gospodarza wizyty - 3 Flotyllę Okrętów  stacjonującej w Gdyni.


Wielkanoc 2022

W obliczu wybuchu strasznej, okrutnej wojny, w sytuacji nieludzkiej, zbrodniczej agresji Rosji na Ukrainę - życzymy naszym Braciom zza wschodniej granicy, a także nam samym - spokojnych Świąt Wielkanocnych i prawdziwego i szczęśliwego odrodzenia.

Bo przecież ODRODZENIE to właśnie symbol tych Świąt!

Niech zapanuje pokój, niech nikt nie musi się bać o swoich bliskich i o siebie, niech nikt nie będzie zmuszony przelewać krwi w obronie przed niespodziewanym atakiem.