Mamy do dyspozycji jeszcze kilka sal wystawowych, które trzeba zapełnić. Helscy miłośnicy militariów udostępniają nam swoje zbiory. Część przekazują nieodpłatnie, część zaś wypożyczają. Uzyskane w ten sposób eksponaty trzeba umieścić w gablotach, których ciągle mamy za mało…
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że stare dokumenty, zdjęcia, kwity, zalegające u niejednego w zapomnianej szufladzie lub pudle na strychu, są cennymi dokumentami historycznymi. Świadectwa i dyplomy sprzed lat, którymi wyróżniano naszych ojców i dziadków są dzisiaj wyrzucane do śmieci. Ten sam los spotyka stare fotografie, na których nie potrafimy już rozpoznać postaci.
Zadaniem muzeum jest zbieranie i przechowywanie tych materiałów. Nie chodzi tylko o bardzo dawne – przedwojenne materiały. W swoich zbiorach mamy kilkaset fotografii z lat 1900-1939 i tylko kilkadziesiąt z lat powojennych. Jest to okres najmniej udokumentowany.
Mamy ponad 30 000 zdjęć współczesnych w wersji elektronicznej, nagranych na płyty CD. Jeżeli ktoś nie chce przekazać swoich zdjęć lub dokumentów, to może je wypożyczyć do skopiowania.
Wszystkie materiały i eksponaty ofiarowane przez mieszkańców będą kwitowane i wpisywane do Księgi Darczyńców, a przy ekspozycjach wystawienniczych będą umieszczane ich nazwiska. Bezinteresowna pomoc wszystkich chętnych będzie nieoceniona.
Dużą część naszych eksponatów stanowią tzw. „wykopki” – uzbrojenie i wyposażenie wojskowe, które musimy odrdzewić i zakonserwować. Dla wszystkich eksponatów należy założyć kartoteki, opisać i sfotografować, skatalogować księgozbiór i utworzyć archiwum dokumentów.
Nieustannie porządkujemy teren wokół obiektów, gdzie powstaje park leśny. Obsadzamy roślinami leśnymi wydmy na terenie MOW, dbamy o to, aby przyroda cieszyła oko i serce zwiedzającego..